Po deseti letech se letos bude konat mezinárodní sčítání čápů. Kromě toho, že má ukázat jak se daří těmto ptákům v jednotlivých zemích a jaké jsou jejich početní stavy, poslouží i jako indikátor celkového stavu krajiny.

„Čápi patří mezi takzvané deštníkové druhy. To jsou živočichové, kteří jsou silně vázáni na ekosystémy a jejich úbytku si všimneme rychle. Pak můžeme pátrat po tom, kde je problém a napravit situaci,“ popsala ornitoložka a koordinátorka programu Čapí hnízda České společnosti ornitologické Gabriela Dobruská.

Deštníkové druhy zastřešují ochranu celého souboru dalších živočišných druhů a společenstev. Pokud se čápům někde nedaří, bude problém i někde jinde, než u nich samotných. „Sledování čápů a případná náprava stavu tak v důsledku pomáhá celé krajině. Protože platí, že čápi žijí ve zdravé krajině,“ poznamenala ornitoložka.

Jak to vypadá v praxi je znát okolo Prahy i Brna. „Zdejší krajina je velmi suchá, hodně obhospodařovaná. Tady moc čápů nevidíme,“ přiblížila.

Letos se čápi vracejí do Česka brzy. Je to i kvůli mírné zimě, která tu panovala. První z nich na Plzeňsko dorazili už v polovině února. Po celé republice je obsazených okolo osmi desítek hnízd. Přiletěli pravděpodobně ze zimovišť v Africe. Odborníci ale upozorňují, že někdy ani prostor Evropy neopustí.

„Zimu tráví v Německu, kde je přikrmují lidé, což není úplně ideální, nebo se přiživují na skládkách ve Španělsku,“ uvedl vedoucí plzeňské záchranné stanice živočichů Karel Makoň.

Teplé krajiny jsou pro čápy ale lákavé jen v zimě. Oteplování a změny klimatu je jinak už donutily změnit místa výskytu. „Zaznamenáváme, že se stěhují do vyšších a vlhčích poloh, kde se dřív příliš nevyskytovali,“ potvrdila ornitoložka Dobruská. Takovým regionem je například Vysočina. Naopak v Polabí se populace zmenšuje.

Zůstane populace stabilní?

Do letošního sčítání ornitologové vstupují s předpokladem, že česká, ale i světová populace čápů bílých je stabilní. V roce 2014 odborníci jejich počty odhadli na 272 tisíc párů.

„Po poklesu a nízkém stavu populace v 80. letech 20. století lze dnes pozorovat pozitivní trend. Od sčítání v letech 1994/95 se populace zvýšila o 40 procent,“ zhodnotil výsledky mezinárodního pozorování Německý svaz ochránců přírody. Ten je hlavním koordinátorem sčítání.

Jedním z důvodů je podle německých expertů změna migračního chování na západní trase, která vede k nižší zimní úmrtnosti v důsledku lepších klimatických podmínek v zimovištích. „Kromě toho je nyní v hnízdních oblastech čápa bílého více nedotčených biotopů než v předchozích desetiletích - mimo jiné proto, že se cíleně investovalo do ochrany a obnovy těchto mokřadů,“ uvedli ochránci.

Aby to tak zůstalo, musí podle vědců zůstat zdravá krajina. A ta bojuje s problémy, které čápy ohrožují.

Jejich hlavní složkou jídelníčku jsou nejen žáby, ale také jiní obojživelníci, ještěrky a hraboši. Ti všichni jsou ohrožení chemizací polí. A skrze jejich těla jedy a škodlivé látky mohou prostoupit i do čapích organismů.

Jak lze pomoci sčítat čápy

  • Při sčítání čápů ornitologové uvítají i pomoc veřejnosti.
  • Sledujte čapí hnízda ve svém okolí a pozorování dejte vědět ornitologům skrze vyplnění informací na webových stránkách České společnosti ornitologické – na www.birdlife.cz/capi.
  • I když tam čápa neuvidíte, najděte hnízdo na mapě a vyberte „čáp nepozorován“. I to je pro ornitology důležitá informace.
  • Do hledáčku ornitologů se letos dostává také čáp černý, u něhož po deseti letech probíhá 4. celostátní sčítání.