Netopýři velcí, vodní i ušatí jsou tradičními zimními obyvateli studnické jeskyně. „V roce 2018 jsme tam napočítali čtrnáct netopýrů vodních, šest velkých a tři ušaté netopýry. Loni devět velkých a pět vodních netopýrů. Letos tam zimuje devět velkých, tři vodní a dva ušatí netopýři,“ přidal statistické údaje Jaromír Čejka, který se zimním počítáním netopýrů pravidelně zabývá.

Pár vlaštovek.
Hraboš je závislý na sexu, vlaštovky posedlé dlouhým peřím. Jak milují zvířata?

Ne všechny okřídlené „myši“ si ustlaly tak, jak bývá zvykem. Tedy zavěšeny hlavou dolů, s křídly pevně přitisknutými k tělu. Netopýr ušatý si navíc své dlouhé uši v zimním spánku schovává pod křídla, takže nejsou vidět.

Špatně složené uši

Jeden exemplář tohoto druhu ve studnické jeskyni měl ale zřejmě poněkud neklidný spánek, a tak jeho spací poloha nebyla právě ukázková. „Pěkně si na spaní složit uši se mu povedlo jen z poloviny, jedno z uší mu koukalo ven. Je to rarita, nevidí se to často. Je to zřejmě kvůli kolísavému počasí, netopýři pak mají opravdu neklidný spánek,“ popsal netradiční spací polohu tohoto malého savce s velkými ušními boltci Jaromír Čejka.

Další zastávkou bylo trhonické podzemí, kde bylo letos nalezeno šest netopýrů velkých, dva vodní a dokonce i jeden netopýr brvitý. „V roce 2019 tam bylo pět netopýrů velkých a dva vrápenci. Ti také patří mezi letouny, stejně jako netopýři,“ objasnil Čejka.

Jakmile zvířata vycítí nebezpečí, zapomenou na mezidruhové půtky. Na snímku je opice
Šestý smysl zvířat: povodeň či zemětřesení vycítí i týdny dopředu

Nejhojnějším netopýřím druhem ve Žďárských vrších je netopýr velký. Ten také náleží k největším letounům na našem území. Naopak v nižších polohách, například ve Svratecké hornatině, se zase zalíbilo vrápencům. „Pokaždé jich tam napočítáme opravdu hodně. V létě tam žijí celé kolonie vrápenců, daří se jim tam. V zimě se stahují do důlních děl, do sklepů a na další místa vhodná k přezimování,“ řekl Jaromír Čejka.