„Přesně 26 předních světových fotografů se sešlo, aby poskytli očité svědectví o ohrožené přírodě. Veřejnost pak hlasovala o tom, který z těchto úžasných snímků nejlépe odráží krásu přírodního světa a náš kritický vztah k přírodě a životnímu prostředí,“ uvedl za organizátory Tim Alred.

Medvídci koala jsou považování za jeden ze symbolů Austrálie. Ohrožují je však lesní požáry a sucho. Více než kdy předtím je také zabíjí pohlavní nemoc - chlamydie.
Tichý zabiják. Australské koaly likviduje pohlavní nemoc, bez očkování vymřou

Snímky ilustrují i případy, kdy se lidstvo zle podepisuje na životu zvířat. V případě australských tučňáků ze zálivu v Melbourne může místo jejich výskytu postihnout sucho.

„Malí tučňáci denně sní asi pětinu své tělesné hmotnosti, primárně se živí malými druhy ryb. Dostupnost tohoto zdroje potravy je závislá na vydatnosti místní řeky Yarra. Takže když máme sucho, do zálivu se dostává méně živin, což má dopad na rybí populaci a následně na tučňáky, kteří mají značně sníženou úspěšnost rozmnožování,“ upozorňují vědci.

Plejtvák obrovský
Návrat po čtyřiceti letech. U Španělska se znovu objevují plejtváci obrovští

Další záběr představuje utrpení dobytka chovaného pro maso. Závažné jsou i snímky upozorňující na tání ledovců.

Pořadateli fotografické soutěže jsou The Earth Project a Nature Picture Library, které další informace zveřejnili na adrese www.naturepl.com.

Více informací o soutěži a vítězných fotografech naleznete zde.